of0
Export
FR-09
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
PROGRAM DERS BİLGİ PAKETİ
DERS İÇERİĞİ
Tarih/Date:9/27/2021
Bölüm
Fen - Edebiyat Fakültesi Biyoloji
DERS BİLGİLERİ
Ders Kodu
Ders Adı
Kredi Teorik
Kredi Pratik
Kredi Lab/U
Kredi Toplam
Kredi Ects
Yarı Yılı
BIO-425
Faydalı Bitkiler
2.0
0.0
0.0
2.0
4.0
7. Yarıyıl
Dersin Dili
Türkçe
Ders Düzeyi
LİSANS TYYÇ:6.DÜZEY EQF-LLL:6.DÜZEY QF-EHEA:1.DÜZEY
Dersin Türü
Seçmeli
Dersi Verenler
Prof. Dr. Semra KILIÇ
Dersin Yardımcıları
yok
Ofis Yeri
fen edebiyat fakültesi biyoloji bölümü
E-Posta
semrakilic@sdu.edu.tr
Ofis Görüşme Saatleri
çarşamba; 10.00-12.00
İş Telefonu
4115
Dersin Amacı
Bitki kısımlarını tanımak. Bitkilerin ekonomik önemi olan kısımlarını ayırt edebilmek. Bitkilerin ekonomik önem nedenlerini belirlemek. Ekonomik önemi olan bitkilerin özellikleri hakkında bilgi vermek. Faydalı bitkilerin faydalanılan kısımları ve fayda nedenlerini anlatmak. Bu bitkilerin hangi alanlarda ve nasıl kullanıldıkları hakkında bilgi vermek. Faydalı bitkilerin kullanım şekillerini tanımak. Bu bitkilerin kullanım alanlarına göre işleniş şekillerini tanımak.
Dersin İçeriği
Bitki kısımlarının tanıtılması. Bitlerin fayda nedenlerinin belirtilmesi. Faydalı bitkilerin fayda sağlayan kısımlarının bitkinin diğer kısımlarından ayırt edilebilmesinin öğrenilmesi. Bu bitkilerin faydalanılan kısımlarının fayda yöntemlerini belirlemek. Faydalı olan bitkileri diğer bitkilerden ayırt edebilmek. bu bitkilerin hangi amaçla ve hangi şekillerde kullanıldığı alanları tanımak. Gıda maddesi olarak, Eczacılıkta kullanımı, mobilyacılıkta kullanımı, dezenfektan olarak kullanımı, gıda katkı maddesi olarak kullanımı, parfümeride kullanımı gibi.
Önkoşul Dersleri
 
Ders Öğrenme-Öğretme Yöntemi
Ders
Teknik Gezi
Arazi Çalışması
Dersi İşleyiş Yöntemi
Yüz Yüze
DERSİN KATEGORİSİ
Dersin Kategorisi (Genel)
Katkı Düzeyi (%)
Temel Mesleki Ders
0
Uzmanlık/Alan Dersi
80
Destek Dersi
20
Beceri, İletişim ve Yönetim Becerileri Dersi
0
Aktarılabilir Beceri Dersi
0
DERSİN KAZANIMLARI
DK1
Tahıl ve un haline getirilen bitkileri tanır ve kullanım alanlarını öğrenir.
DK2
Gıda ve sanayide kullanılan yağ bitkilerini tanır. kullanım alanlarını öğrenir.Gıda olarak kullanılan sebze bitkilerini tanır, kullanım alanlarını öğrenir.
DK3
Meyve olarak kullanılan bitkileri tanır, kullanım alanlarını öğrenir. Gıda sanayii ve eczacılık alanında ilaç yapımında kullanılan baharat bitkilerini tanır, içerikleri hakkında bilgi edinir ve onların kullanım alanlarını öğrenir.
DK4
İçeriğinde ağrı kesici ve uyarıcı etkiye sahip bitkileri tanır, içerikleri hakkında bilgi edinir ve kullanım alanlarını öğrenir.
DK5
Boyar hammadde içeren bitkileri tanır. Boyar madde içeren bitki kısımlarını ayırt eder. Boyar maddenin kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olur.
DK6
Şeker üretiminde kullanılan bitkileri tanır. Şeker kalitesine göre bitkileri ayırt eder. Bitkinin şeker elde edildiği kısımları tanır. Odun ve selüloz sanayiinde kullanılan bitkileri tanır. Kullanım alanları hakkında bilgi edinir.
DK7
Kavuçuk ve zamk maddesi içeren bitkileri tanır. Bu maddelerin bitkisel kaynaklarını öğrenir (kök, gövde, yaprak). Kullanım alanları konusunda bilgi edinir.
DK8
Uçucu yağ içeren bitkileri tanır. Uçucu yağın elde edildiği bitki kısımları ve elde edilme metotları hakkında bilgi edinir. İlaç hammaddesi içeren bitkileri ve kısımlarını tanır. Drog elde etme metotları hakkında kısaca bilgi sahibi olur. kullanım alanlarını öğrenir.
DK9
Dezenfektan elde edilen bitkileri ve kısımlarını tanır. Dezenfektan elde etme metotlarını kısaca öğrenir. Kullanım alanları hakkında bilgi edinir.
DK10
Çeşitli alanlarda ornemantasyonda kullanılan bitkileri tanır. özellikleri hakkında bili edinir. Kullanılacak alana uygun bitkileri öğrenir.