of0
Export
FR-09
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
PROGRAM DERS BİLGİ PAKETİ
DERS İÇERİĞİ
Tarih/Date:11/30/2021
Bölüm
İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema
DERS BİLGİLERİ
Ders Kodu
Ders Adı
Kredi Teorik
Kredi Pratik
Kredi Lab/U
Kredi Toplam
Kredi Ects
Yarı Yılı
ILT-109
Bilgi ve İletişim Teknolojileri
4.0
0.0
0.0
4.0
4.0
1. Yarıyıl
Dersin Dili
Türkçe
Ders Düzeyi
LİSANS TYYÇ:6.DÜZEY EQF-LLL:6.DÜZEY QF-EHEA:1.DÜZEY
Dersin Türü
Zorunlu
Dersi Verenler
 
Dersin Yardımcıları
 
Ofis Yeri
Süleyman Demirel Üniversitesi Ertokuş Bey Derslikleri A Blok K:2 Doğu Kampüsü Çünür / ISPARTA Isparta Türkiye
E-Posta
iletisimf@sdu.edu.tr
Ofis Görüşme Saatleri
 
İş Telefonu
 
Dersin Amacı
Öğrenciler, iletişimin tarihi gelişimi ile teknolojinin bugün geldiği noktadaki imkanlar hakkında anlayış geliştireceklerdir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin evde, işte ve dünyada nasıl yardımcı olduğu ile ilgili bilgiler edineceklerdir.

Pratik ve teorik çalışmalar ile donanım ve yazılım temel bilgilerini kavramak, kişisel bilgisayarların genel özelliklerinin yanında, işletim sistemini kullanmak, ayarlar yapabilmek, dosyaları yönetmektir. Kelime işlemciyi kullanarak bir dosya oluşturma, biçimlendirme ve sonlandırma işlemlerini öğrenmesini sağlamaktır. Elektronik tablo ve hesaplama programlarını kullanmak ve veritabanı genel kavramları, tabloların, sorguların, formların ve raporların nasıl oluşturulacağını ve düzenleneceği öğrenmektir. Öğrenciler, amaca uygun olduklarından emin olarak BİT sistemlerini analiz edecek, tasarlayacak, uygulayacak, test edecek ve değerlendirecektir. Müfredat ve gelecekteki kariyerleri için gerekli olan yaşam boyu becerilerin geliştirilmesine yardımcı olunacaktır. Yayıncılıkta kullanılan sistemler tanıtılacak ve pratik kazandırılacaktır.
Dersin İçeriği
1-İletişim Teknolojileri Tarihi ve Gelişimi 2-Bilgisayar sistemlerinin türleri ve bileşenleri 3-Giriş/Çıkış cihazları, Depolama ortamları ve Ortam Bileşenleri 4-Bilgi Teknolojileri Yazılımları ve kKullanım Alanları 5-Yeni iletişim teknolojileri ve sistemleri 6) Kısa Sınav 7) İnternet tabanlı kurumsal yazılımlar ve ortak çalışma alanları 8) Ara Sınav 9)Sosyal Medya 10) Sosyal medya ve toplum 11) Yapay zeka, veri analizi, tahmin sistemleri, 12) Güvenli internet kullanımı ve bilgi kaynakları kullanımı 13) Video kurgu yazılımları ve canlı yayın platformları 14) Arasınav 15) Ödev 16) Web Sistemleri, servisleri kullanımı ve internet yayıncılığı 17) Ödev
Önkoşul Dersleri
 
Ders Öğrenme-Öğretme Yöntemi
Ders
Grup Çalş. / Ödevi
Okuma
Ödev
Uygulama
Web Tab. Öğrenme
Dersi İşleyiş Yöntemi
Yüz Yüze
DERSİN KATEGORİSİ
Dersin Kategorisi (Genel)
Katkı Düzeyi (%)
Temel Mesleki Ders
100
Uzmanlık/Alan Dersi
0
Destek Dersi
0
Beceri, İletişim ve Yönetim Becerileri Dersi
0
Aktarılabilir Beceri Dersi
0
DERSİN KAZANIMLARI
DK1
1. Bilgi ve iletişim teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmak ve gelişimlerini öğrenmek
DK2
2. Bilgisayar teknolojilerinin gelişimi, yazılım donanım yapısı hakkında sahip olmak ve etkin şekilde kullanabilmek.
DK3
3. Giriş/Çıkış cihazları, Depolama ortamları ve Ortam Bileşenlerini kullanmayı öğrenir.
DK4
4. Bilgi Teknolojileri Yazılımları ve Kullanım Alanlarını, Yeni iletişim teknolojileri ve sistemlerini kullanmayı öğrenir
DK5
5. İnternet tabanlı kurumsal yazılımlar ve ortak çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olur yeni iletişim teknolojileri ile takım çalışması yapmayı öğrenir.
DK6
6. Video kurgu yazılımları ve canlı yayın platformlarını kullanmayı öğrenir, Web Sistemleri, servisleri kullanımı ve internet yayıncılığı ile kitle iletişimi gerçekleştirmeyi öğrenir ve pratiğini yapar.
DK7
7. Sosyal Medya ve toplum ilişkileri analizini yapabilir. Yapay zeka, veri analizi, tahmin sistemleri hakkında bilgi ve pratik sahibi olur. Güvenli internet kullanımı ve bilgi kaynakları kullanımını etkili şekilde öğrenir.