Ders Adı Kültür, Kimlik ve Toplum
Ders Kodu 02SOS5145
Dersin Türü Zorunlu
Ders Biriminin Seviyesi Lisansüstü
Yıl Hazırlık
Dönem 2.Yarıyıl
AKTS 6
Dersi Veren(ler) 2-Suat Kolukırık
Dersin Yardımcıları
Dersin Öğrenme Çıktıları Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri.
Ders İşleme Biçimi Yüz Yüze
-
Dersin İçeriği Kültür, Kimlik ve Toplum
Dersin Verildiği Diller Türkçe
Dersin Hedefleri Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri.
Dersin Amacı Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri.
WorkPlacement Kullanılmamaktadır
Hafta Konular  
1 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
2 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
3 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
4 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
5 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
6 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
7 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
8 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
9 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
10 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
11 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
12 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
13 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
14 Kültürün tanımı, özellikleri ve belirleyici rolü. Kültür kavramı ve teorileri. Kimlik, bireysel kişilik ve toplumsal kişilik. Kimliğin kültürel temelleri. Ulusal kültür ve Türk kişiliği. Kimlik çeşitleri. Milli kimliğin kültürel ve etnik temelleri. Milletlerin doğuşu ve milli kimliğin oluşumu. Milliyetçilik ve kültürel kimlik. Çok kültürlülüğe dayalı kimlikler. Kültür ve kimliğin siyasal temelleri. Kimlik siyaseti. Agonistic pluralism (zıt çoğulculuk). Kültür bilimlerinin gelişme teorileri.
  Ön Hazırlık: bulunmamaktadır.
No Bölüm Öğrenme Çıktısı Katkı Düzeyi
1 Sosyolojinin temel kavram, kuram ve bilgilerini genişletilmesi ve derinleştirilerek bilimsel araştırmaya dayalı yorumlama yeteneklerini kazanmak. 4
2 Sosyolojide teorinin rolünü ve teorik yaklaşımların sosyal analizlerde, araştırma ve uygulamalarda nasıl kullanıldığını kavramak 4
3 Alan bilgisine bağlı olarak bir olguyu veya olayı araştırma ve bunu rapor etme yeteneğini kazanmak 4
4 Sosyal yapılar, sosyal aktörler ve kültür arasındaki ilişkileri kapsayan teorik tartışmalar hakkında bilgi ve anlayış kazanmak. 4
5 Kendisi ve kendi yeterlikleri hakkında farkındalık, eleştirel düşünebilme yeteneğini kazanmak. 4
6 Bilgi ve becerilerini disiplin içi ve disiplinler arası takım çalışmalarında uygulayabilmek. 4
7 Teorik yaklaşımları, farklı sosyal öznelerin günlük yaşam pratiği ile ilişkilendirerek devlet-toplum, toplum-birey, sosyal yapı-sosyal özne olma durumu arasındaki ilişkileri çok boyutlu olarak düşünebilmek ve analiz edebilmek. 4
8 Türkçe sözlü ve yazılı iletişim becerilerini ve en az bir yabancı dilde yazılı iletişim yeteneğini geliştirmek. 4
9 Saha araştırma süreçlerini ve elde edilen verilerin nicel ve nitel araştırma teknikleriyle bilimsel ve etik değerleri göz önüne alarak, araştırma sürecini denetleme yetisini kazandırmak. 4
10 Sosyolojik bir araştırma yürütebilmek için gerekli olan ileri istatistik bilgilerini ve bilgisayar becerilerini kazanmak. 4
11 Sosyolojik araştırmaların etik sorunlarının farkında olmak. 4
Yarıyıl İçi Çalışmaları Sayısı Katkı Payı
Ara Sınav 1 50
Kısa Sınav 0 0
Ödev 1 50
Devam 0 0
Uygulama 0 0
Labaratuvar 0 0
Proje 0 0
Atölye 0 0
Seminer 0 0
Arazi Çalışması 0 0
TOPLAM 100
Yıliçinin Başarıya Oranı 50
Finalin Başarıya Oranı 50
TOPLAM 100
AKTS kredilerinin belirlenmesinde öğrenci işyükü anketlerinden faydalanılmaktadır.
Etkinlik Sayısı Süresi Toplam
Ders Süresi (Sınav Haftaları Hariç) 14 3 42
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 14 3 42
Ödevler 1 25 25
Sunum 0 0 0
Proje 0 0 0
Laboratuar Çalışması 0 0 0
Arazi ya da Alan Çalışması 0 0 0
Ara Sınavlar 1 30 30
Yarıyıl Sonu Sınavı 1 30 30
İşyükü Saati (30) 30
Toplam İşyükü / Saat 169    
Dersin Akts Kredisi 6    
Ders Notu Kültür ve Sosyal Yapı: Türkiyede Kimlikler
Diğer Kaynaklar bulunmamaktadır.
Materyal
Dökümanlar bulunmamaktadır.
Ödevler bulunmamaktadır.
Sınavlar mid-term and final
Materyal Diğer bulunmamaktadır.
Planlanmış Öğrenme Faaliyetleri ve Öğretim Yöntemleri
Konferanslar, Uygulamalı Dersler, Sunumlar, Seminerler, Projeler, Laboratuar Uygulamaları(gerekirse)