Ders Adı Kent ve Suç Olgusu
Ders Kodu 02SOS6106
Dersin Türü Zorunlu
Ders Biriminin Seviyesi Lisansüstü
Yıl Hazırlık
Dönem 2.Yarıyıl
AKTS 6
Dersi Veren(ler) 1-Hüseyin Bal
Dersin Yardımcıları
Dersin Öğrenme Çıktıları Araştırma merakı
Ders İşleme Biçimi Yüz Yüze
-
Dersin İçeriği kent, kentleşme, kent kuramları, suç kuramları, kentleşme ve suç
Dersin Verildiği Diller Türkçe
Dersin Hedefleri Kent olgusuna ilgi duymak, yanlış kentleşmeyi öğrenmek, suçluluğu araştırmak
Dersin Amacı Kent ve suç ilişkisini anlamak
WorkPlacement Kullanılmamaktadır
Hafta Konular  
1 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
2 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
3 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
4 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
5 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
6 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
7 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
8 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
9 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
10 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
11 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
12 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
13 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
14 Klasik ve çağdaş suç teorilerinin analizi. Suçun sosyolojik açıdan incelenmesi. Yetişkin ve çocuk suçluluğunun tabiatı ve yayılımı, sebepleri. Endüstrileşme, kentleşme, sosyal ve kültürel değişme ile suç ilişkisinin analizi. Sosyal yapı ve suç, sosyal süreç ve suç, sosyal çatışma ve suç. Yeni kriminoloji akımları (Feminist, Marksist ve Radikal Kriminoloji vb). Viktimoloji alanındaki gelişmeler. Yeni suç türleri (Bilgisayar suçları vb.) Türkiye’de suç ve suçluluk, suç-adalet sistemi ilişkisi, suçun engellenmesine yönelik yaklaşımlar.
No Bölüm Öğrenme Çıktısı Katkı Düzeyi
1 Sosyolojinin temel kavram, kuram ve bilgilerini genişletilmesi ve derinleştirilerek bilimsel araştırmaya dayalı yorumlama yeteneklerini kazanmak. 0
2 Sosyolojide teorinin rolünü ve teorik yaklaşımların sosyal analizlerde, araştırma ve uygulamalarda nasıl kullanıldığını kavramak 0
3 Alan bilgisine bağlı olarak bir olguyu veya olayı araştırma ve bunu rapor etme yeteneğini kazanmak 0
4 Sosyal yapılar, sosyal aktörler ve kültür arasındaki ilişkileri kapsayan teorik tartışmalar hakkında bilgi ve anlayış kazanmak. 0
5 Kendisi ve kendi yeterlikleri hakkında farkındalık, eleştirel düşünebilme yeteneğini kazanmak. 0
6 Bilgi ve becerilerini disiplin içi ve disiplinler arası takım çalışmalarında uygulayabilmek. 0
7 Teorik yaklaşımları, farklı sosyal öznelerin günlük yaşam pratiği ile ilişkilendirerek devlet-toplum, toplum-birey, sosyal yapı-sosyal özne olma durumu arasındaki ilişkileri çok boyutlu olarak düşünebilmek ve analiz edebilmek. 0
8 Türkçe sözlü ve yazılı iletişim becerilerini ve en az bir yabancı dilde yazılı iletişim yeteneğini geliştirmek. 0
9 Saha araştırma süreçlerini ve elde edilen verilerin nicel ve nitel araştırma teknikleriyle bilimsel ve etik değerleri göz önüne alarak, araştırma sürecini denetleme yetisini kazandırmak. 0
10 Sosyolojik bir araştırma yürütebilmek için gerekli olan ileri istatistik bilgilerini ve bilgisayar becerilerini kazanmak. 0
11 Sosyolojik araştırmaların etik sorunlarının farkında olmak. 0
Yarıyıl İçi Çalışmaları Sayısı Katkı Payı
Ara Sınav 1 70
Kısa Sınav 0 0
Ödev 1 30
Devam 0 0
Uygulama 0 0
Labaratuvar 0 0
Proje 0 0
Atölye 0 0
Seminer 0 0
Arazi Çalışması 0 0
TOPLAM 100
Yıliçinin Başarıya Oranı 50
Finalin Başarıya Oranı 50
TOPLAM 100
AKTS kredilerinin belirlenmesinde öğrenci işyükü anketlerinden faydalanılmaktadır.
Etkinlik Sayısı Süresi Toplam
Ders Süresi (Sınav Haftaları Hariç) 14 3 42
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 14 3 42
Ödevler 1 30 30
Sunum 0 0 0
Proje 0 0 0
Laboratuar Çalışması 0 0 0
Arazi ya da Alan Çalışması 0 0 0
Ara Sınavlar 1 30 30
Yarıyıl Sonu Sınavı 1 30 30
İşyükü Saati (30) 30
Toplam İşyükü / Saat 169    
Dersin Akts Kredisi 6    
Ders Notu
Diğer Kaynaklar
Materyal
Dökümanlar
Ödevler
Sınavlar
Materyal Diğer
Planlanmış Öğrenme Faaliyetleri ve Öğretim Yöntemleri
Konferanslar, Uygulamalı Dersler, Sunumlar, Seminerler, Projeler, Laboratuar Uygulamaları(gerekirse)