Ders Adı Grafik Tasarım II
Ders Kodu HAI-220
Dersin Türü Zorunlu
Ders Biriminin Seviyesi Lisans
Yıl 2
Dönem 4.Yarıyıl
AKTS 3
Dersi Veren(ler) Okutman Zafer HAKLI
Dersin Yardımcıları
Dersin Öğrenme Çıktıları Grafik tasarımın kullanım alanlarını ifade eder Vektörel tabanlı çizim ile bitmap tabanlı çizimin kullanım alanlarını açıklar ve örneklendirir Tasarımda kompozisyonun önemini açıklar Vektörel tasarım programlarının nasıl kullanılacağını bilir ve uygular Bilgisayar destekli bir tasarımın baskıya hazırlanma sürecindeki aktiviteleri açıklar
Ders İşleme Biçimi Yüz Yüze
Önkoşul Dersleri Yok
Önerilen Seçmeli Dersler Yok
Dersin İçeriği Tanışma Grafik Tasarım süreci ve Bilgisayarda grafik tasarımda kulanılan bitmap (pixel) tabanlı dosya ve programlar. Adobe PhotoshopA giriş: Ana menü sistemi, standart menü, tool bar, paneller, ana sayfa yapısı, guide kullanımı, en sık kullanılan kısa yollar, kısa yol ayarları, boş sayfa ayarları, grid kullanımı. Katman (layer) yapısı, navigator ayarlama, taşıma aracı kullanarak farklı dokümanlardaki görselleri bir araya getirme, çoğaltma, silme, layerları görünür ya da görünmez yapma, gruplandırma, birden çok katmanı tek yapma, şeffaflaştırma, layer modlar, kilitleme, Transform aracını kullanarak boyut ayarlama, çevirme, perspektif yapma Zoom girme ve çıkma. Zemin ve katman işlemleri. History sekmesi işlemleri geri alma ve klavye kısa yoları. Yüzey oluşturma işlemleri Clone Stamp, Pattern Stamp, Healing Brush, Spot Healing Brush, Patch, Contant Aware Move, Red Eye araçlarınınözellikleri ve kullanımı. Dekupaj işlemlerinde kullanılan işaretleme araçları Markuee tool, lesso tool, magic want tool, quik ion tool, crop, pan tool. Vize Brush, Pencil, Color Replacement, Mixer Brush, gibi boyama ve çizim araçlarını kullanarak boyamak, fırça türleri, Nib (uç) ayarları ve kenarlarını yumuşatma. Renk seçimi, formatları ve dikkat edilmesi gerekenler. Eraser, Background Eraser, Magic Eraser, History Brush, Art History Brush araçları kullanarak silme ve geri alma teknikleri. 9 Proje hazırlık ve uygulamalı örnek çalışmalar. Proje hazırlık ve uygulamalı örnek çalışmalar. Proje uygulaması ve örnek uygulamalı çalışma Proje uygulaması ve örnek uygulamalı çalışma Proje uygulaması ve proje üzerinde tartışma düzeltmeler Değerlendirme. Final
Dersin Verildiği Diller Türkçe
Dersin Hedefleri
Dersin Amacı Bu ders ile bir iletişim materyalinin tasarımından üretim sürecine kadarki aşamalarının öğretilmesi amaçlanır. Öğrencilerin görsel iletişim tasarımında kullanılan güncel masaüstü yayıncılık programlarının soyut düşünceleri somut görsel iletişim materyalleri haline getirmeleri için donanım kazandırılır.
WorkPlacement
Hafta Konular  
1 Tanışma
2 Grafik Tasarım süreci ve Bilgisayarda grafik tasarımda kulanılan bitmap (pixel) tabanlı dosya ve programlar.
3 Adobe PhotoshopA giriş: Ana menü sistemi, standart menü, tool bar, paneller, ana sayfa yapısı, guide kullanımı, en sık kullanılan kısa yollar, kısa yol ayarları, boş sayfa ayarları, grid kullanımı.
4 Katman (layer) yapısı, navigator ayarlama, taşıma aracı kullanarak farklı dokümanlardaki görselleri bir araya getirme, çoğaltma, silme, layerları görünür ya da görünmez yapma, gruplandırma, birden çok katmanı tek yapma, şeffaflaştırma, layer modlar, kilitleme, Transform aracını kullanarak boyut ayarlama, çevirme, perspektif yapma Zoom girme ve çıkma.
5 Zemin ve katman işlemleri. History sekmesi işlemleri geri alma ve klavye kısa yoları. Yüzey oluşturma işlemleri Clone Stamp, Pattern Stamp, Healing Brush, Spot Healing Brush, Patch, Contant Aware Move, Red Eye araçlarınınözellikleri ve kullanımı.
6 Dekupaj işlemlerinde kullanılan işaretleme araçları Markuee tool, lesso tool, magic want tool, quik ion tool, crop, pan tool.
7 Vize
8 Brush, Pencil, Color Replacement, Mixer Brush, gibi boyama ve çizim araçlarını kullanarak boyamak, fırça türleri, Nib (uç) ayarları ve kenarlarını yumuşatma. Renk seçimi, formatları ve dikkat edilmesi gerekenler. Eraser, Background Eraser, Magic Eraser, History Brush, Art History Brush araçları kullanarak silme ve geri alma teknikleri.
9 Proje hazırlık ve uygulamalı örnek çalışmalar.
10 Proje hazırlık ve uygulamalı örnek çalışmalar.
11 Proje hazırlık ve uygulamalı örnek çalışmalar.
12 Proje hazırlık ve uygulamalı örnek çalışmalar.
13 Değerlendirme.
14 Final
No Bölüm Öğrenme Çıktısı Katkı Düzeyi
Yarıyıl İçi Çalışmaları Sayısı Katkı Payı
Ara Sınav 0 0
Kısa Sınav 0 0
Ödev 0 0
Devam 0 0
Uygulama 0 0
Labaratuvar 0 0
Proje 0 0
Atölye 0 0
Seminer 0 0
Arazi Çalışması 0 0
TOPLAM 0
Yıliçinin Başarıya Oranı 0
Finalin Başarıya Oranı 0
TOPLAM 0
AKTS kredilerinin belirlenmesinde öğrenci işyükü anketlerinden faydalanılmaktadır.
Etkinlik Sayısı Süresi Toplam
Ders Süresi (Sınav Haftaları Hariç) 0 0 0
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 0 0 0
Ödevler 0 0 0
Sunum 0 0 0
Proje 0 0 0
Laboratuar Çalışması 0 0 0
Arazi ya da Alan Çalışması 0 0 0
Ara Sınavlar 0 0 0
Yarıyıl Sonu Sınavı 0 0 0
İşyükü Saati (30) 0
Toplam İşyükü / Saat 0    
Dersin Akts Kredisi 0    
Ders Notu GRAFİKTE TEMEL TASARIM / HATİCE ASLAN ODABAŞI. Adobe Photoshop CS5 / Osman Gürkan. Adobe Photoshop : yaratıcı teknikler / Denise Salles, Gary Poyssick, Ellenn Beboriam çeviren Cüneyt Halu editor Pınar Rua.
Diğer Kaynaklar
Materyal
Dökümanlar
Ödevler
Sınavlar
Materyal Diğer
Planlanmış Öğrenme Faaliyetleri ve Öğretim Yöntemleri
Konferanslar, Uygulamalı Dersler, Sunumlar, Seminerler, Projeler, Laboratuar Uygulamaları(gerekirse)