Ders Adı Grafik Tasarım I
Ders Kodu HAI-223
Dersin Türü Zorunlu
Ders Biriminin Seviyesi Lisans
Yıl 2
Dönem 3.Yarıyıl
AKTS 3
Dersi Veren(ler) Okutman Zafer HAKLI
Dersin Yardımcıları
Dersin Öğrenme Çıktıları Tasarım ve grafik tasarım mantığını ve kavramlarını bilir Görsel iletişim kuramlarının grafik tasarım üzerine nasıl uygulanacağını öğrenir · Grafik tasarımının uygulanabilir teknik kurallarını öğrenir Renk, doku, çizgi kavramlarını modern tasarım ilkeleri doğrultusunda kullanmayı öğrenir Bitmap tasarım programlarının nasıl kullanılacağını bilir ve uygular
Ders İşleme Biçimi Yüz Yüze
Önkoşul Dersleri Yok
Önerilen Seçmeli Dersler Yok
Dersin İçeriği Tanışma Grafik Tasarım tasarımda imge, görsel iletişim, görsel algı ve estetik kaygı Grafik Tasarım süreci ve Bilgisayarda grafik tasarımda kulanılan dosya türleri, Vektörel ve bitmap (pixel) tabanlı dosya ve programlar Bilgisayarda grafik tasarım: Yüzey baskı amaçlı tasarım Dijital ortam gösterim amaçlı tasarım Bilgisayarda tasarımda kullanılan renk modları ve çözünürlük. Grafik tasarım ürünleri Amblem (logo, logotyp), afişler, kitap ve dergi kapağı, dosya, kartvizit, antetli kağıt, zarf, clp vs. Örnek incelemeleri. Corel Draw giriş: Ana menü sistemi, standart menü, property bar, tool bar, palet bar, ana sayfa yapısı,guide kullanımı, en sık kullanılan kısa yollar, kısa yol ayarları, çoğaltma çeşitleri (dublicate, kopyala yapıştır, çoğaltma) grid kullanımı. Vize Pick tool, shape tool, shape tool vector, shape tool text, zoom - hand tool,crop tool, virtual segment ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar. Freehand tool - alt araçlar ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar. Smart fill tool, rectangle tool, polygon tool, graph paper tool, table tool, basic tool, eyedorpper, outline pen ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar. Text tool metin kutusu ve özellikleri, artistik text, şekilli metin, text pad ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar. Interactive toolblend, countour, distortion, shadow, envelope, extrude, transparency. Interactive araçların birleşik kullanımı. Örnek uygulamalar. Fill tool, interaktive fill, mesh tool. Değerlendirme. Final.
Dersin Verildiği Diller Türkçe
Dersin Hedefleri
Dersin Amacı Bu dersin amacı tasarım kavramı ve tasarım teorilerini öğreterek reklamda yaratıcı sürecin planlanması ve uygulanması için gerekli teorik donanımın kazandırılmasıdır. Öğrencilerin yaratıcılığı yeni iletişim teknolojilerini kullanarak fikirleri iletişim ürünlerine dönüştürmeleri amaçlanır.
WorkPlacement
Hafta Konular  
1 Tanışma
2 Grafik Tasarım tasarımda imge, görsel iletişim, görsel algı ve estetik kaygı
3 Grafik Tasarım süreci ve Bilgisayarda grafik tasarımda kulanılan dosya türleri, Vektörel ve bitmap (pixel) tabanlı dosya ve programlar
4 Bilgisayarda grafik tasarım: Yüzey baskı amaçlı tasarım Dijital ortam gösterim amaçlı tasarım Bilgisayarda tasarımda kullanılan renk modları ve çözünürlük.
5 Grafik tasarım ürünleri Amblem (logo, logotyp), afişler, kitap ve dergi kapağı, dosya, kartvizit, antetli kağıt, zarf, clp vs. Örnek incelemeleri.
6 Corel Draw giriş: Ana menü sistemi, standart menü, property bar, tool bar, palet bar, ana sayfa yapısı,guide kullanımı, en sık kullanılan kısa yollar, kısa yol ayarları, çoğaltma çeşitleri (dublicate, kopyala yapıştır, çoğaltma) grid kullanımı.
7 Vize
8 Pick tool, shape tool, shape tool vector, shape tool text, zoom - hand tool,crop tool, virtual segment ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar.
9 Freehand tool - alt araçlar ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar.
10 Smart fill tool, rectangle tool, polygon tool, graph paper tool, table tool, basic tool, eyedorpper, outline pen ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar.
11 Text tool metin kutusu ve özellikleri, artistik text, şekilli metin, text pad ve property opsiyonları. Örnek uygulamalar.
12 Interactive toolblend, countour, distortion, shadow, envelope, extrude, transparency. Interactive araçların birleşik kullanımı. Örnek uygulamalar.
13 Fill tool, interaktive fill, mesh tool.
14 Final
No Bölüm Öğrenme Çıktısı Katkı Düzeyi
Yarıyıl İçi Çalışmaları Sayısı Katkı Payı
Ara Sınav 0 0
Kısa Sınav 0 0
Ödev 0 0
Devam 0 0
Uygulama 0 0
Labaratuvar 0 0
Proje 0 0
Atölye 0 0
Seminer 0 0
Arazi Çalışması 0 0
TOPLAM 0
Yıliçinin Başarıya Oranı 0
Finalin Başarıya Oranı 0
TOPLAM 0
AKTS kredilerinin belirlenmesinde öğrenci işyükü anketlerinden faydalanılmaktadır.
Etkinlik Sayısı Süresi Toplam
Ders Süresi (Sınav Haftaları Hariç) 0 0 0
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 0 0 0
Ödevler 0 0 0
Sunum 0 0 0
Proje 0 0 0
Laboratuar Çalışması 0 0 0
Arazi ya da Alan Çalışması 0 0 0
Ara Sınavlar 0 0 0
Yarıyıl Sonu Sınavı 0 0 0
İşyükü Saati (30) 0
Toplam İşyükü / Saat 0    
Dersin Akts Kredisi 0    
Ders Notu Grafik tasarımda görsel algı / Abdulgani Arıkan.
Diğer Kaynaklar
Materyal
Dökümanlar
Ödevler
Sınavlar
Materyal Diğer
Planlanmış Öğrenme Faaliyetleri ve Öğretim Yöntemleri
Konferanslar, Uygulamalı Dersler, Sunumlar, Seminerler, Projeler, Laboratuar Uygulamaları(gerekirse)