Ders Adı Web Tasarımı
Ders Kodu HAI-409
Dersin Türü Zorunlu
Ders Biriminin Seviyesi Lisans
Yıl 4
Dönem 7.Yarıyıl
AKTS 3
Dersi Veren(ler) Okutman Zafer HAKLI
Dersin Yardımcıları
Dersin Öğrenme Çıktıları Mobil web sayfaların nasıl yapıldığını bilir. Mobil uygulamaların nasıl geliştirildiğni bilir. Mobil uygulamaların ve web sayfalarının kaç bölümden oluştuğunu ve bu bölümlerin nasıl yapıldığını bilir. Mobil uygulamaların ve web sayfalarının nasıl yayınlandığını bilir. Jquery mobil frameworksun mantığını ve nasıl editleneceğini öğrenir. Adobe dremaweaver kulanarak jquery mobile sayfa oluştura bilir. Jquery mobile data komutlarının neler olduğunu ve bu komut dizinlerinin web sayfasında ve uygulamalarda nasıl kulanacağı bilir. Phone gabın ne işe yaradığını ve Phone gab kullanarak nasıl uygulama yayınlayacağını öğrenir.
Ders İşleme Biçimi Yüz Yüze
Önkoşul Dersleri Yok
Önerilen Seçmeli Dersler Yok
Dersin İçeriği Mobil uygulama nedir. Mobil web sitesi nedir. Uygulama ve web sitesi arasındaki farklar nelerdir. Mobil uygulamalar ve web siteleri çalışma mantığı. Mobil uygulamalar ve web siteleri hangi ortamlarda(programlarda) geliştirilir. Mobil web siteleri normal sitelerden farkları nelerdir. Mobil uygulama türleri. Akılı mobil cihazlar türleri. Jquery çalışma mantığı Jquery mobil çalışma mantığı Jquery mobil versiyonları ve farklılıkları Html 5 ve css3 yazım dileri incelenmesi Jquery mobile frameworksunun web sayfasına entegrasyonu. jQuery Mobile Sayfa Yapısı Ekran Çözünürlüğüne Göre Tasarım Değişimi Aygıt Pozisyonuna Göre Tasarım Değişimi. Jquery mobil sayfa geçişleri Jquery mobil temalar. Jquery mobil splitbuttons kullanımı Jquery mobil buttons kullanımı. Vize Jquery mobil toolbars kullanımı Jquery mobil listviews kullanımı Jquery mobil ızgaralar kullanımı Jquery mobil katlanabilir içerikler (Collapsible) kullanımı. Jquery mobil date role komut dizini kulanımı. Jquery mobil Page Change Events Jquery mobil Page Load Events Jquery mobil Page Transition Events. Jquery mobil Varsayılan Temalar Jquery mobil Tema Oluşturma. Phone Gab kullanımı Uygulama ve mobil site kısayol icon oluşumu İos ve Android uygulama marketleri tanıtımı. Örnek uygulama ve mobil web sileri incelenmesi. Final
Dersin Verildiği Diller Türkçe
Dersin Hedefleri
Dersin Amacı Öğrencilerin ilk olarak mobil web sitelerinin ve mobil uygulamalarının nasıl yapıldığını bu uygulamaların hangi şekilde mobil cihazlara yayınlanacağı bilmemeleri.Jquery mobil kulanarak mobil uygulama geliştirmek.
WorkPlacement
Hafta Konular  
1 Mobil uygulama nedir. Mobil web sitesi nedir. Uygulama ve web sitesi arasındaki farklar nelerdir. Mobil uygulamalar ve web siteleri çalışma mantığı.
2 Mobil uygulamalar ve web siteleri hangi ortamlarda(programlarda) geliştirilir. Mobil web siteleri normal sitelerden farkları nelerdir. Mobil uygulama türleri. Akılı mobil cihazlar türleri.
3 Jquery çalışma mantığı Jquery mobil çalışma mantığı Jquery mobil versiyonları ve farklılıkları Html 5 ve css3 yazım dileri incelenmesi Jquery mobile frameworksunun web sayfasına entegrasyonu.
4 jQuery Mobile Sayfa Yapısı Ekran Çözünürlüğüne Göre Tasarım Değişimi Aygıt Pozisyonuna Göre Tasarım Değişimi.
5 Jquery mobil sayfa geçişleri Jquery mobil temalar.
6 Jquery mobil splitbuttons kullanımı Jquery mobil buttons kullanımı.
7 Vize
8 Jquery mobil toolbars kullanımı Jquery mobil listviews kullanımı
9 Jquery mobil ızgaralar kullanımı Jquery mobil katlanabilir içerikler (Collapsible) kullanımı.
10 Jquery mobil date role komut dizini kulanımı.
11 Jquery mobil Page Change Events Jquery mobil Page Load Events Jquery mobil Page Transition Events. Jquery mobil Varsayılan Temalar Jquery mobil Tema Oluşturma.
12 Phone Gab kullanımı Uygulama ve mobil site kısayol icon oluşumu İos ve Android uygulama marketleri tanıtımı.
13 Örnek uygulama ve mobil web sileri incelenmesi.
14 Final
No Bölüm Öğrenme Çıktısı Katkı Düzeyi
Yarıyıl İçi Çalışmaları Sayısı Katkı Payı
Ara Sınav 0 0
Kısa Sınav 0 0
Ödev 0 0
Devam 0 0
Uygulama 0 0
Labaratuvar 0 0
Proje 0 0
Atölye 0 0
Seminer 0 0
Arazi Çalışması 0 0
TOPLAM 0
Yıliçinin Başarıya Oranı 0
Finalin Başarıya Oranı 0
TOPLAM 0
AKTS kredilerinin belirlenmesinde öğrenci işyükü anketlerinden faydalanılmaktadır.
Etkinlik Sayısı Süresi Toplam
Ders Süresi (Sınav Haftaları Hariç) 0 0 0
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 0 0 0
Ödevler 0 0 0
Sunum 0 0 0
Proje 0 0 0
Laboratuar Çalışması 0 0 0
Arazi ya da Alan Çalışması 0 0 0
Ara Sınavlar 0 0 0
Yarıyıl Sonu Sınavı 0 0 0
İşyükü Saati (30) 0
Toplam İşyükü / Saat 0    
Dersin Akts Kredisi 0    
Ders Notu
Diğer Kaynaklar
Materyal
Dökümanlar
Ödevler
Sınavlar
Materyal Diğer
Planlanmış Öğrenme Faaliyetleri ve Öğretim Yöntemleri
Konferanslar, Uygulamalı Dersler, Sunumlar, Seminerler, Projeler, Laboratuar Uygulamaları(gerekirse)