Birim Detayı
Birim Adı : Güzel Sanatlar Fakültesi
Adres : Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ertokuşbey Derslikleri 32260 Doğu Yerleşkesi- Çünür/ Isparta
Tel : +90 246 211 35 59 +90 246 211 35 63
Fax : +90 246 211 35 51
Elektronik Posta : gsf@sdu.edu.tr
AKTS Koordinatörü : Doç. Dr. MUSTAFA GENÇ
Genel Bilgi : Fakültemiz 03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun gereği YÖK Yürütme Kurulunun 14.02.1994 ve 25.02.1994 tarihli Resmi Gazete ilanına göre açılmış ve 1994-1995 Eğitim-Öğretim yılında Özel Yetenek Sınavı ile Resim, Grafik, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümlerine öğrenci alınarak Eğitim-Öğretimine başlamıştır. 2006 yılı Eylül ayında Doğu Kampusu Ertokuş Bey Dersliklerindeki yeni yerine taşınan Fakültemizde 2013-2014 yılı itibariyle Resim, Grafik, Seramik, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel El Sanatları (Halı- Kilim ve Eski Kumaş Desenleri ASD, Tezhip ASD ve Eski Çini Onarımları ASD), Sahne Sanatları(Dramatik Yazarlık ASD, Oyunculuk ASD ve Sahne Tasarımı ASD) ve Müzik (Müzik Bilimleri ASD) olmak üzere 7 bölümde eğitim-öğretim yapılmaktadır. Ayrıca Geleneksel Türk Sanatları ve Müzik Bölümlerinin İkinci Öğretim Programlarında da eğitim-öğretim yapılmaktadır.
Dekan : Prof. Dr. Bilge HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
Fakülte Sekreteri : - EMİNE DİKMEN
Kabul Koşulları : Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde yer alan bölümlere kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, öncelikle ön kayıt için gerekli olan, ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girmek zorundadır. Bu sınavda, YGS-LYS puan türünden sayısal, sözel ya da eşit ağırlık alanlarından herhangi birinden her yıl ÖSYM tarafından belirlenen baraj taban puanını alan öğrenciler fakülteye ön kayıt yaptırabilirler. Fakültemiz tarafından belirlenen ve Üniversite Senatosu tarafından onaylanan Özel Yetenek Sınavı takvim ve Esasları çerçevesinde yapılan yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler fakültemize kesin kayıt hakkı kazanırlar. Buna göre Resim, Seramik, Cam, Müzik, Sahne Sanatları ve GTS bölümlerine özel yetenek sınavı ile, diğer bölümlere ise ÖSYM sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Fakültemize yurtiçi veya yurtdışında eşdeğer bir programda eğitim alan öğrenciler de ÖSYM tarafından her yıl belirlenen yatay geçiş/kurumlararası yatay geçiş/kurum içi yatay geçiş/yurdışından yatay geçiş koşulları uyarınca yatay geçiş ya da ÖSYM tarafından yapılan DGS sınavı ile dikey geçiş yapabilmektedir. Fakültemizin Farabi programına yurt genelindeki kamu ya da özel üniversitelerden, Erasmus, Mevlana gibi öğrenci değişim programlarına ise yurtdışından gelen öğrenciler kabul edilmektedir. Bu programlara (Farabi, Ersmus, Mevlana) başvuru için gereken şartlar her yıl üniversitemizin www.gsf.sdu.edu.tr sayfasında açıklanmaktadır. Fakültemizde her yıl Çift Anadal ve Yandal programlarına da öğrenci kabul edilm
Edinilen Ünvan : Kayıtlı olunan program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Lisans derecesine sahip olarak mezun olunur.
Kayıt Prosedürü : OSYM sınavında baraj puanını almış / geçmiş olan öğrenciler, akademik takvimde belirtilen tarihlerde yetenek sınavlarına katılır. Sınavlarda gerekli puanı alabilen öğrenciler kontenjan dahilinde kesin kayıt yaptırmaya hak kazanır.
Mezuniyet Koşulları : Dereceyi alabilmek / programı tamamlamak için her yarıyıl sonunda genellikle dönemin hemen bitişini takip eden iki hafta süreli dönem sonu sınavları vardır. Ayrıca, öğrencinin bireysel ya da ekip olarak hazırlayacağı Bitirme Projesi ve bu çalışmasına yönelik sözlü savunma yapması da (8. yarıyılda) istenmektedir.
AKTS Yapılandırması : Fakültemizde 240 AKTS kredilik birinci aşama derece sistemi uygulanır.
Akademik Danışmanlık : Her öğrenci için ders kaydı ve bitirme tezi hazırlık aşamalarında akademik danışman verilmektedir.